O bir fenomen.. O Leyla ile Mecnun..

Leyla ile Mecnun adlı TRT’de yayınlanan diziyi hala duymayan izlemeyen varmıdır acaba?

Oynadığı ilk günden itibaren Türk televizyonlarında bir fenomen haline gelen Leyla ile Mecnun adlı diziden bahsetmek istiyorum sizlere..

***

TRT’de dizi başlayalı daha sadece bir iki bölüm olmuştu ki, iyi hatırlıyorum twitterda ve sosyal medyada bir anda Leyla ile Mecnun twitlerinden geçilmez olmuştu, replikler havada uçuşuyordu, merak üzerine bende kumandanın TRT düğmesine basıverdim.

***

İlk bir iki bölüm dizideki olayı tam olarak anladım dersem yalan olur.

Çünkü hep aynı tür basmakalıp dizilere alışmışız, komedi diye bildiklerimizden bambaşka bir formatta aynı zamanda ölümsüz bir aşk hikayesini günümüze taşıyarak anlatan komedi dizisi vardı karşımda.

Hani absürd komedi diyebileceğimiz cinsten eşi ve benzeri olmayan tam anlamıyla ‘cins’ bir dizi..

Oyuncular içinde tanıdık simalar da vardı, şahsen ekranlarda ilk defa izlediklerimde..

***

Atmosfer bildiğin mahalle arası, replikler mahalle ağzı, aşklar komşu kızı sevdaları, kavgalar arkadaş kavgaları..

Yani hepsi bildik, tanıdık, bizden olanlar..

Hala Leyla ile Mecnun yayınlandığı akşamlarda twitterı sallamaya devam ediyor, günün en çok konuşulan konularından biri olmayı trend topic listesine damardan girmeyi başarıyor..

Peki Leyla ile Mecnun’u bir fenomen haline getiren neydi?

***

”Varlığının tiryakisi, yokluğunun delisiyim..” diye devam eden Ferdi Tayfur şarkısını yeniden hit yapan ve milyonların diline dolayan, sosyal medyaya yaptığı göndermeler ile bir nevi şöhretini borçlu olduğu sosyal medyaya selamını eksik etmeyen, her hafta milyonlarca izleyiciyi ekran başına kilitleyen bir modern zaman efsanesi Leyla ile Mecnun..

***

Mecnun, Leyla, İsmail abi, İskender, Erdal Bakkal ve Yavuz gibi hepsi de birbirinden ilginç ve bir parça ”kırık” karakterleriyle Leyla ile Mecnun dediğim gibi temelinde efsanevi bir aşk hikayesi yatan, ama bu aşk hikayesi üzerine durum komedisini absürt öğelerle donatmış farklı bir dizi..

Dizinin oyuncularından Mecnun karakterini canlandıran Ali Atay bir röportajında dizinin bu kadar popüler olmasının sırrını anlatırken sadece senaryoya bağlı kalmadıklarını, yeri geldiğinde anlık esprileri de yaptıklarını, doğaçlama takıldıklarını söylemişti..

***

Bu dönem üçüncü sezonu oynuyor dizinin, Mecnun yine bildiğimiz Mecnun, ama Leyla 3 dönemde 3 defa değişti, bu sezonda ise Leyla rolünde hepimizin en çok Issız Adam filminde Ada rolüyle tanıdığı Melis Birkan var..

Hep birlikte izlemeye devam ediyoruz..

Unutmayın, Leyla ile Mecnun her pazartesi TRT 1 ekranlarında..

***

29 EKİM CUMHURİYET BAYRAMIMIZ HEPİMİZE KUTLU OLSUN. NE MUTLU TÜRKÜM DİYENE!

Bu yazıyı sevdiklerinle paylaşmak ister misin?

Yorum yapmak ister misiniz? »

Bu yazıya yapılan yorumlar için RSS beslemeleri. TrackBack URI

Yorum yapın

XHTML: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>

Copy Protected by Chetans WP-Copyprotect.