Orhan Gencebay ile Bir Ömür

O bir müzik ustası.. O yaşayan bir efsane.. O arabesk müziğin devlerinden biri..

O, Orhan baba!

Orhan Gencebay’ın 60.sanat yılı için hazırladığı, ünlü sanatçılar ve gruplar tarafından seslendirilerek yeniden hayat bulan, Orhan Gencebay şarkılarından oluşan Orhan Gencebay ile Bir Ömür adlı albüm geçtiğimiz ay içinde piyasaya çıktı.

Bilmiyorum aldınız mı, ya da radyolarda veya televizyon kanallarında dinlediniz izlediniz mi bu mükemmel çalışmayı..

***

Bu eşsiz albüm 2 CD’den oluşuyor..

Albümdeki sanatçılar ve söyledikleri şarkılar özenle seçilmiş.

Hepsi birbirinden güzel, Orhan babanın dilinde klasik olmuş şarkıları farklı seslerden dinlemek ayrı bir keyif.

Albümde tam 33 eser ve 32 şarkı mevcut..

Şu şarkılara ve söyleyenlere bir bakar mısınız..

***

Ajda Pekkan – Severek Ayrılalım, Athena – Bir Araya Gelemeyiz, Berkay – Dünya Dönüyor, Candan Erçetin – Beni Böyle Sev, Demet Akalın – Farkında Mısın, Deniz Seki – Benim Dünyam, Duman – Gönül, Ebru Gündeş – Dil Yarası, Emel Sayın – Hayat Devam Ediyor, Emre Aydın – Bir Teselli Ver, Hande Yener – Kaderimin Oyunu, İzel – Kabahat Seni Sevende, Kutsi – Ben O Zaman Ölürüm, maNga – Ya Evde Yoksan, Mustafa Ceceli – Yarabbim, Mustafa Sandal – Kır Gönlünün Zincirini, Nilüfer – Dertler Benim Olsun, Nükhet Duru – Gitti de Gitti, Özcan Deniz – Vazgeç Gönlüm, Rafet El Roman – Beni Biraz Anlasaydın, Seksendört – Dokunma, Serdar Ortaç – Hor Görme Garibi, Sezen Aksu – Akşam Güneşi, Sibel Can – Bitmesin O Felek, Şevval Sam – Kahrolayım, Tarkan – Hatasız Kul Olmaz, Volkan Konak – Gurbet, Yaşar – Yorgun Gözler, Yıldız Tilbe – Aşkımı Sakla, Yıldız Usmanova – Neyi Değiştirdik ki, Zara – Dilenci, Zerrin Özer – Sev Dedi Gözlerim ve Koro – Batsın Bu Dünya

***

Albümü geçtiğimiz ay içerisinde bol bol dinleme imkanım oldu.. Albümde yer almasını istediğim ama göremediğim Ziyankar, Ayşen, İki elin kanda olsa, Cennet gözlüm, İç benim için, Musalla Taşı, Aklım takıldı gibi bir kaç şarkının eksikliğini de hissetmedim değil ancak seçilen parçaların tümü de istisnasız çok çok güzel..

Abümde yer alan şarkıları seslendiren sanatçıların kendi yorumları ile şarkılara aslını bozmadan onlara yeni bir sound getirdiklerini de unutmamak gerekiyor.

Bu da beklediğimin ötesine geçmiş bir çalışma ortaya koymuş.

Ajda Pekkan’dan Zerrin Özer’e, Sezen Aksu’dan Nilüfer’e, Ebru Gündeş’ten Emel Sayın’a, Tarkan’dan Mustafa Sandal’a, Yaşar’dan Serdar Ortaç’a, Hande Yener’den Deniz Seki’ye, Duman’dan Manga’ya, Volkan Konak’tan Berkay’a, Rafet El Roman’dan Kutsi’ye, Athena’dan Seksendörte, Emre Aydın’dan Mustafa Ceceli’ye ve diğerlerine bu kadar ünlü sanatçıyı böylesi bir albüm için bir araya getirebilmek de sanırım Orhan baba faktörü olsa gerek..

***

Orhan Gencebay’ı ilk dinlediğimde henüz ilkokul çağlarındaydım.

Evimizdeki markasını şimdi hatırlayamadığım gri renkli tek kaset çalarlı küçük teypte kasetlerini çevirip çevirip dinlerdik.

Sesindeki inanılmaz büyü o yaşlarda beni etkilemişti.

Daha sonra kendisinin Samsunlu olduğunu, dolayısıyla hemşeri olduğumuzu öğrendiğimde sempatim ve hayranlığım bir kat daha artmıştı.

Daha sonraki yıllarda Orhan babanın şarkıları hayat yolunda duygularımın tercümanı olacaktı. Batsın bu dünya, bir teselli ver, kır gönlümün zincirini, ya evde yoksan, vazgeç gönlüm, ben topraktan bir canım, sevecekmiş gibisin, ümit şarkısı, iç benim için, yıllar yılı ayrı bir güzellikte sevdiğim “ziyankar” ve diğerleri..

***

Albümü satın alanları güzel bir de sürpriz bekliyor.. Albümün içinden çıkan sponsor firmalardan GSM firmasının şifresini verdikleri SMS numarasına gönderdiğinizde size gelecek kodu mesajla gelen linkten veya yine albüm içinde yazan web sitesi adresinden ister bilgisayarınıza isterseniz telefonunuza albümden en beğendiğiniz 10 adet şarkıyı ücretsiz olarak indirebiliyorsunuz.. Diğer şarkıları da 4 TL’den satın alabiliyorsunuz..

***

Özellikle belli bir yaşın üzerinde olup da hangimiz var ki Orhan babanın şarkılarında kendimizi bulmamış olalım, birlikte söylememiş olalım, içkimize katık olmamış olsun, gözyaşımıza ortak olmamış olsun, mutluluğumuzu paylaşmamış olsun..

***

Büyük usta Orhan Gencebay’ın 60.sanat yılını kutluyor, arşivinizde yıllarca saklayacağınız bu eşsiz güzellikteki albümü herkese tavsiye ediyorum.

***

BU VESİLEYLE MÜBAREK KURBAN BAYRAMINIZI DA EN İÇTEN DİLEKLERİMLE KUTLUYORUM..

Bu yazıyı sevdiklerinle paylaşmak ister misin?

Yorum yapmak ister misiniz? »

Bu yazıya yapılan yorumlar için RSS beslemeleri. TrackBack URI

Yorum yapın

XHTML: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>

Copy Protected by Chetans WP-Copyprotect.