Sosyal medya hayatımızın neresinde?

 

Günümüzde internet başında geçirilen vakit giderek artıyor.

Aslında adına internet denilen asosyal bir bilgi denizinde kürek çekiyoruz ama ne hikmettir ki tüm dünyanın ortak ifadesiyle biz buna sosyalleşme diyoruz.

Yapılan iş tamamen sanal bir dünyada gerçeklik hikayeleri..

Hiç kuşkusuz bunda facebook, twitter, 4square, google+, bing, tumblr, flickr, linkedin, gibi sosyal medya araçlarının rolü yadsınamayacak kadar fazla.

Özellikle büyük oyuncular facebook ve twitter sosyal medyada büyük bir paya ve etki gücüne sahip.

Peki gerektiğinde en kolay, en etkili ve direk iletişim sağlayan bu sosyal medya araçlarını ne kadar yerinde kullanıyoruz?

Sosyal medya hayatımızın neresinde?

***

Facebook’un kurucuları acaba bu uygulamayı ilk hazırladıklarında ya da yayına verdiklerinde dünya çapında ses getirecek kadar etkili ve milyarla ifade edilen kullanıcı sayısına ulaşacaklarını hiç hayal yada tahmin etmişler miydi?

Ya twitter?

Sadece 140 karaktere sıkıştırılan bir mikro blog sitesi olarak yola çıkan ama bugün yeri geldiğinde gündem yaratan, gündemi belirleyen, gündemi değiştiren, insanları yönlendiren, ses getiren, ünlü ünsüz hemen herkesin kullandığı bir sosyal medya aracı haline gelen twitter kullanıcı dostu arayüzü, basit kullanımı ve erişim kolaylığı ile diğer sosyal medya araçlarından ayrılıyor ve onlardan bir adım öne çıkıyor.

***

İnsanların düşüncelerini ifade edebilmeleri, fikriyatlarını yazıya dökebilmeleri sosyal medya sayesinde artık çok daha kolay..

Beğenilerimizi, beğenmediklerimizi, şikayetlerimizi, isteklerimizi artık sosyal medya ile direk muhataplarına da iletebiliyoruz.

İşte bu birebir diyalog kurabilme imkanı da sosyal medya araçlarını cazip kılan bir diğer olgu..

***

Akıllı telefonların artık daha çok kişiye ulaşması da sosyal medya kullanıcılarının sayısını da olumlu yönde etkilemekte.

Şöyle ki, bugün akılı cep telefonlarının hemen hepsi facebook ve twitter entegre edilmiş olarak geliyor veya telefon üzerindeki market üzerinden ücretsiz olarak direk telefonunuza indirebiliyorsunuz.

Gerek İOS, gerek blackberry OS, gerek android, gerekse symbian işletim sistemli telefonlardahemen hepsi mevcut..

Son kullanıcıya ise sadece kullanıcı adı ve şifresini girmek kalıyor.

Sonrası artık kullanıcının sosyal medyadan ne kadar faydalanmak istediğine bakıyor.

***

Tabi şu da var ki sosyal medya yanlış ve yanlı kullanıma da bir o kadar açık bir platform.

Asparagas olaylar, dedikodular, yalan yanlış haberler bir anda ortalığı ayağa kaldırabiliyor.

Ölmeden ölenler mi dersiniz, savaşmadan savaşanlar mı, söylemedikleri üzerine isnat edilen mi, sahte profillerden başka bir kişi gibi yayın yaparak bir şeyler paylaşanlar mı ya da sahte profillerle insanlara saldıranlar, hakaret edenler, kişilik onurunu zedeleyenler mi..

Ne ararsanız var..

Ve bu haberler o kadar kolay ve hızlı bir şekilde dilden dile farklılaştırılarak bire on katarak yayılıyor ki, ilk söyleyen bile bir süre sonra buna inanabiliyor ne yazık ki..

***

Bilgi denizinin de içinde olduğu bir bilgi çöplüğü var ortada..

Bu çöplükten isteyen istediğini alıyor, işine geleni allayıp pullayıp kullanıyor, işine gelmeyeni görmezden geliyor veya değiştiriyor, çarpıtıyor, yönlendirme yapıyor.

Üstelik yönlendirilmeye o kadar açığız ki, sorgulamıyoruz, araştırmıyoruz, inanmak istediğimize inanıyoruz, doğruluğunu teyit etmeden alıyoruz, kullanıyoruz.

Bu da kimi zaman dönüşü olmayan çözümsüz durumlara yol açabiliyor..

İstismara çok açık anlayacağınız..

***

Amerika’da yapılan bir araştırma sosyal medya platformundan tanışarak evlenenlerin, bir yuva kuranların varlığı kadar boşanmaların da aynı orantıda olduğunu ortaya koymuş.

Bu da sosyal medyanın diğer yüzü..

Bu platformlarda tanışarak arkadaş olanlar, evlenenler, bu platformlar yüzünden boşananların sayısı az değil..

Ülkemizde de facebook yüzünden boşanmalar, hatta cinayetler bilinen bir gerçek..

***

Açıkçası çıkan ortak sonuca göre kullanıcının kullanma amacına göre sosyal medya araçları elimizde şekilleniyor, hayat buluyor.

Bu büyük gücü, amacı doğrultusunda ihtiyaçlar eşiğinde istismar etmeden mantıklı ve sınırları zorlamadan olumlu yönde kullanmak en güzeli..

 

Bu yazıyı sevdiklerinle paylaşmak ister misin?

Yorum yapmak ister misiniz? »

Bu yazıya yapılan yorumlar için RSS beslemeleri. TrackBack URI

Yorum yapın

XHTML: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>

Copy Protected by Chetans WP-Copyprotect.