Oğlum Efe ve arkadaşı Pepee..

Bir akşam iş dönüşü eve geldiğimde küçük oğlum Efe’nin televizyonun başında pür dikkat bir çizgi film izlediğini gördüm.
Kendisini öyle kaptırmıştı ki hem seyrediyor hem de gülüyordu..
Merak edip baktığımda bunun bir çizgi animasyon olduğunu farkettim.
Dizideki bütün isimler Türk ismiydi, müzikler Türkçe idi, dahası konular ve diyaloglar çok sıcak, eğlenceli ve çok içimizdendi..
İşte benim Pepee’yle tanışmam bu şekilde oldu..
Artık evde olduğum zamanlar birlikte TRT Çocuk kanalını açarak Pepee’nin birbirinden güzel ve eğitici maceralarını zevkle izliyoruz.
Ancak şu sıralar biraz sıkıntımız var, ben 19.00′da günün gelişen haberleri izlemek istiyorum o ise Pepee’nin yayınlanacak yeni bölümünü..
Tatlı bir kumanda savaşı yaşıyoruz evde..

***

Peki kim bu Pepee? Nereden çıktı bu şapkalı küçük velet?

***

Pepee, tamamen yerli bir animasyon dizisi..
TRT Çocuk kanalında yayınlanıyor.
Yapımcısı Ayşe Şule Bilgiç aynı zamanda senaryoyu da hazırlıyor, müzikleri ise sevgili Kıraç’a ait.
Dizideki bütün seslendirmeleri de çocuklar yapıyor.
Dizinin adı ana karakteri Pepee’den geliyor..
Pepee, 4 yaşında konuşma zorluğu çeken bir erkek çocuğu, ancak ilerleyen bölümlerde bu konuşma zorluğunu yavaş yavaş aşmaya başlıyor..
Benim için bir diğer önemi ise 5 yaşındaki oğlum Efe’nin de konuşma zorluğu çekiyor olması, cümle kuramadığı, kelimeleri söyleyemediği için hem tedavisine devam ediyor, hem de özel eğitim alıyoruz..

***

Hani şimdiki çocuklar çok şanslı diyoruz ya, gerçekten öyle..
Bizim zamanımızda sadece Amerikan, Japon ve İngiliz yapımı çizgi filmler vardı.
Onların kültürlerini ve yaşantılarını anlatan çizgi filmler izleyerek büyüdük hepimiz..
Oysa Pepee, tamamen kendi kültürümüzü, kendi yaşantımızı anlatıyor.
Yani o içimizden biri..

***

Pepee isminin nereden geldiği sorulmuştu bir röportajında sevgili Kıraç’a, o da ana karakterin konuşmayı henüz yeni sökmeye başladığı dönemlerde kekeleyerek bozuk konuştuğunu, yani pepeleyerek konuştuğunu, bundan dolayı da adının Pepee olduğunu söylemişti..

***

Pepee’yi diğer yapımlardan ayıran en büyük özellik, tamamen Türk yapımı olmasının yanında eğitici öğretici bir yönünün olması..
Oğlum Efe ile birlikte biz de Pepee’yi izlerken renkleri öğeniyoruz, sayıları öğreniyoruz, kardeş sevgisini, arkadaşlığı, paylaşmayı, aile ilişkilerini, ayrıca tuvalet eğitimi gibi çocuk gelişimine olumlu etkileri olan konuları eğlenerek kimi zamanda Pepee’nin şarkılarına eşlik ederek öğreniyoruz..

***

Pepee, kız kardeşi Bebe, annesi, babası, dedesi, ninesi, arkadaşları Zuzu, Maymuş, Zuku, Kara Möcük ve Şila adlı kuzeniyle bütün çocukların sevgilisi oldu..
O kadar sevildi ki, oyuncakları ve dergisi çıktı, çantaların, kalemliklerin, okul eşyalarının üzerine Pepee resimleri basıldı. Oğlum Pepee’yi gördüğü herşeye sahip olmak istiyor ..

***

Pepee’yi bizlere kazndıranlara, bu değerli yapımı hazırlayanlara çok teşekkür ediyorum, okul öncesi küçük çocuğu olan bütün ebeveynlere tavsiye ediyorum..
Unutmayın, elin Kayyu’sundan bizim Pepee’miz çok daha önemli..
Pepee, her gün TRT Çocuk kanalında 08.45, 12.30 ve 18.40 saatlerinde..

Bu yazıyı sevdiklerinle paylaşmak ister misin?

Yorum yapmak ister misiniz? »

Bu yazıya yapılan yorumlar için RSS beslemeleri. TrackBack URI

Yorum yapın

XHTML: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>

Copy Protected by Chetans WP-Copyprotect.