Çırılçıplak!..

Faili meçhul bir cinayetin bir numaralı ve tek zanlısısın sen sevgilim.. Sahipsiz sanmasın kimse bu cinayeti! Kalbine kanım bulaştı, hasretimde gözlerin kaldı, cinayet izleri hala yüreğimde; üstümü gazete kağıdı ile örtüp kaçmayı düşünme sakın! Bütün ipuçları seni gösteriyor, yüreğimin katili oldun sevgilim sen!

 

***

 

Yıldızlar raks ederdi ayın etrafında gecenin laciverdi hüznüne karşı her gece bu saatlerde.. Şarkılar söylenirdi sevgiliye dair sahil boyunca elde şarap şişeleri aşkın şerefine.. Duvarlara yazılırdı isimler, ağaçlara kazınırdı hani bir mühür gibi.. Her şey tamdı, her şey olması gerektiği üzereydi bir yaşam döngüsü içinde ama hep bir şeyler yarımdı yine de bende; adını koyamasam da, nedenini çözemesem de.. Eksiğime “sen” diyemesem de!

 

Evvelimde ve ahirimde tek bildiğim, bir sevdiğim, gönlümün sahibi, ömrümün en güzel hali, en sevgili, ey sevgili kadın.. Bilinen ve bilinmeyen bütün örtülerden ırak çıplak bir aşk bu.. Çırılçıplak.. Hani o ilk doğduğumuz an gibi.. Saf, temiz ve katıksız.. Öyle bir aşk ki bu, zamandan ve mekandan öte.. Kelimelere sıkıştırılamayan, yüreklere sığmayan..

 

Bu aşk sevgili.. Sabaha yazılan gecelerin ayaz vaktinde gökyüzünün koyusunda üşüyen zümrüdü anka kuşunun Kaf Dağı ardında bıraktığı gökkuşağı tüylerinin yüreğimdeki yansıması.. Henüz sahiplenilmemiş yalnız düşlerin erişilmez hayal alemindeki tek bedene sığmış valsi.. Vakti gelmemiş yılların kimsece yaşanmamış en bakir anıları..

 

Bu sevda uğrunda ne kaleler yaktım ben, ne şehirler yıktım bir başıma; ne ülkeler fethettim sevdalı başımla, ne savaşlara girdim bir daha dönmemecesine, bilemezsin! Sen ki Kız Kulesi’nde mukim, İstanbul’dan başkasını görmemiş güzeller güzeli, söyle bana sana olan sevdamı yalnızca Marmara’nın iki boğaz arasına sıkışmış sularından mı bileceksin?

 

Ben ki koskoca Karadeniz’im, öylesine mağrur, öylesine çılgın, deli dolu çağlayan.. Yeri geldimi fırtınalarla boranlarla ortalığı kasıp kavuran, yeri geldiğinde ise bir çocuk masumluğunda sessizce ve çarşaf gibi boylu boyunca uzanan, derinliklerinde kaybolacağın, her bir damlasında kendini bulacağın uçsuz bucaksız masmavi Karadeniz..

 

Ama gör bak; sana gelince çekiliyorum kendime, ufalıyorum, sularım eriyor kumsaldan kilometrelerce, küçük bir göle dönüyorum kendi içimde, seni düşündükçe ısınıyor sularım, yanıyorum ülkelerce, sana varmak için buhar olup esen rüzgarla üzerine yağıyorum yağmur yağmur, saçlarına dökülen damlalarda kulağına aşkımı fısıldadığımı duymuyor musun!

 

Sana akıyorum tüm varlığımla, sana akıyorum Kızılırmak bir yanda, Yeşilırmak diğer yanda; bütün coşkun nehirlerimle, serin ırmaklarımla, sana akıyorum kaynağımdan katıksız bir aşk ile! Damarlarımda yürüyor zorlu sevdan, kanıma karışıp can oluyor canımda, sen oluyorum koşulsuz, sende doğuyorum yeniden, benliğimi sende bırakıp sana bulaşıyorum sevgilim..

 

Tutamıyorum zamanı geçip giden ayaklarımın altından.. Sensizliğin uzayıp duran taşlı çamurlu yollarına bakıyorum fi tarihli kimliği hatırlanmayan eskitilmiş yılların koynunda.. Yokluğunla harcanmış, beyhude geçmiş bir ömrün kalıntılarından ibaret hepsi satır aralarımda.. Bırakıyorum kendimi, bırakıyorum ben’i tüm saflığımla aşkın mavisi ve hayatın turuncu vakitlerine..

 

Her yeni sabahta güneşin doğuşunda ve her akşam olduğunda güneşin batışında ufkun gerdanında eşsiz güzelliğiyle parlayan en güzel renk! Yakamozlar düşerken üzerime uykusuz aşk sarhoşu lacivert gecelerde, adın kutsal bir ibadet gibi her an duamda, bilindik bir şarkı gibi hep dilimde ve varlığımın ispatı adım gibi aklımda ezberimde..

 

Seviyorum seni gülüm.. Mevsimlerden ebede, senelerden ömürlere, gecelerden güneşe, bir tek damladan bütün bir fezaya.. Seni benden daha çok seveni bulursan kadınım, ardına bile bakma asla!

 

***

 

Gözlerini sil ve bu sevda kadar koyu bir çay tutuştur ellerime.
Yok, gitme!
Gitme, sen gidince sevmek yüreğimde düğümleniyor,
Özlemeyi yutkunuyorum;
…Sonra pencerene ürkek kuşlar konuyor
Şu gök var ya şu gök, birden üstüme çöküyor,
Yok.. gitme!
Gitme aç göğsünü ısınıp kalayım öyle…*

*Yılmaz ODABAŞI

Bu yazıyı sevdiklerinle paylaşmak ister misin?

Yorum yapmak ister misiniz? »

Bu yazıya yapılan yorumlar için RSS beslemeleri. TrackBack URI

Yorum yapın

XHTML: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>

Copy Protected by Chetans WP-Copyprotect.