Osman Aysu ve Romanları..

Polisiye-gerilim roman türünde ülkemizde beğeni ve ilgi ile takip ettiğim, bütün eserlerini mümkün oldukça sırası ile okumaya çalıştığım iki önemli yazar var. Bunlardan biri Ahmet Ümit, diğeri ise Osman Aysu. Bu yazımın konusu da hayranları ve polisiye-gerilim okurları/meraklıları haricinde geniş kitlelerce çok fazla tanınmayan değerli yazar Osman Aysu’yu ve romancılığını bu türü sevipte henüz Osman Aysu romanlarının tadını keşfetmemiş olanlara elimden geldiğince anlatabilmek.

Üç asırdan beri İstanbul’da yaşayan bir ailenin mensubu olan 1936 doğumlu Osman Aysu, hukuk alanında yıllarca çalışmış bir isim olduğunu, bu alandaki birikimini ve yılların deneyimini kaleme aldığı eserlerinde açıkça belli ediyor. Yazar 1994 yılından bu yana yazdılarını Türk okurları ile paylaşıyor. Mükemmel kurguladığı romanları dedektif, polisiye, casus, ajan ve gerilim romanlarında ülkemiz romancılığı için birer temel taşı. Her romanında okuyucuyu bambaşka bir dünyaya davet eden Osman Aysu sonuna kadar hiç düşmeyen temposu, sürekli artan gerilimi ve merakla okunan romanları ile heyecan dozunu her daim yüksek tutmayı başarıyor.

Yazarın romanlarında genelde uluslararası provakatif olaylar, casusların dünyaları, ajan hesaplaşmaları, teşkilatlardaki iç çatışmalar, teşkilatların birbirleri ile yarışmaları, sokaklarına kadar öğrendiğimiz Rus şehirleri, hayatın olağan akışı içindeki kadın-erkek cinsel ilişkileri ve tabii ki her olayın içinde illa ki dahili veya harici olaylara dahil olmuş, olaylara karışmış ve çözen Türk unsuru dikkat çekici ve öne çıkan ayrıntılar.

Osman Aysu romanlarında okuyucuyu güçlü ve sürekli anlatımı ve tasvirleri ile adeta olayların içine çekiyor, böylece sürükleyiciliği ile kitaplarının okunabilirliği de artıyor. Yazarın kitaplarını okurken adeta bir sinema filmi izliyorsunuz. Detaylar ve konular o denli berrak, o denli akıcı, kullandığı dil karmaşıklıktan uzak ama aynı zamanda sıradan da değil.. Ayrıca eserlerinde bu türün diğer üstadı değerli yazar Ahmet Ümit’e nispeten edebi yönden ziyade türünün dünyadaki genel örnekleri gibi daha çok olay kurgusunu ön planda tutuyor, bu nedenle yazarın kitaplarında pek edebi bir kaygı taşıdığı söylenemez.

Bu türü seven, ama henüz Osman Aysu’yu keşfetmemiş olanlara mutlaka Osman Aysu’nun dünyası ile tanışmalarını öneriyorum.

Elliden fazla kitabı olan Osman Aysu’nun eserlerinden bazıları Sahte Ajan, Yedinci Uzman, Çakıl Taşları, Ahtapotun Kolları, Bıçak Sırtı, Kanlı Tutku, Korku Evi, Fidye, Puslu Anılar, Taş Plak, Tutkunun Esiri, At Kuyruklu Adam, Cellat, Çöl Akrebi, Şeytanın Maskesi, Güvercin Kayalıkları, Kurt Sığınağı, Lenin’in Mangası, Londra-Moskova Hattı, Sorguç, Yanık Yüz, Miras, Bir Aşk Masalı, Karanlıkta Fısıltılar, Kuşkunun Ötesi, Rapsodi, Nemrut’un Gazabı, Sır Duvarları ..

Bu yazıyı sevdiklerinle paylaşmak ister misin?

Yorum yapmak ister misiniz? »

Bu yazıya yapılan yorumlar için RSS beslemeleri. TrackBack URI

Yorum yapın

XHTML: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>

Copy Protected by Chetans WP-Copyprotect.