Bugün benim doğduğum gün..

images (1)Bugün 7 Mayıs.. Herhangi bir insan için herhangi bir gün.. Belki de yılın diğer 364 gününden hiç bir farkı olmayan sıradan bir 24 saat.. Kimi için ise farklı anlamlar yüklü bir tarih ayracı.. Kiminin evlenip yuva kurduğu, kiminin ileride hayatını birleştireceği insanla tanıştığı, kiminin artık aramızda olmadığı, kiminin terfi aldığı, kiminin bir iş kurduğu, bir iş sahibi olduğu, kiminin girdiği sınavdan istediği notu aldığı, kiminin çocuğunun doğduğu, kiminin ise kendi doğum günü.. Yani kiminin mutlu olduğu, kiminin ise üzüldüğü bir gün.. Örnekleri çoğaltmak gayet mümkün.. Bazılarımıza sıradan gelen bir tarih, bazılarımız için çok önemli değerler taşıyabiliyor..

 

Bugün 7 Mayıs.. Çocukluğumun Mayıs’larını hatırlıyorum da.. Hani her bi yanımızın yeşile boyalı olduğu yıllar! Hani şimdinin çocuklarının isimlerini bile bilmediği oyunlarla büyüdüğümüz yıllar! Hani çıkmaz sokaklarda yada asfaltı bile dökülmemiş yollarda akşamladığımız yıllar! Mayıs’ın en güzel Mayıs olduğu yıllar..

Bugün 7 Mayıs.. İlkbaharın en güzel mevsimidir benim için Mayıs ayı.. Ben ne yazın kavurucu sıcağını, ne de kışın o dondurucu soğuğunu severim.. Ben en çok ilkbaharın yeniden doğuşu simgeleyen, karların altından dirilişi simgeleyen hafif esintisini severim.. Çünkü ilkbahar her zaman yeni bir doğumdur.. Çünkü ilkbahar her zaman yeni bir diriliştir.. Üzerimizdeki bütün ağırlıkları silkeleyip atıp küllerimizden yeniden doğmanın vaktidir.. Çünkü ilkbahar güzel günlerin müjdeleyicisidir.. Kuşların cıvıl cıvıl olduğu, çiçeklerin tomurcuklandığı, güneşin yeniden merhaba dediği zamanlardır.. Çünkü ilkbahar gökkuşağıdır.. Ve ben de ne şanslıyım ki bir gökkuşağı çocuğuyum..

Bugün 7 Mayıs.. Benim için şairin de dediği üzere Dante gibi yolun yarısı ömrün.. Yaşanmamış günlerin hesabı yapılmaz gerçi, kimin ne kadar ömrü olduğunu da ancak Yaradan bilebilir tabi ki. Ancak şu bir gerçek ki geriye dönüp baktığımızda sanki bunca yıl göz açıp kapayıncaya kadar çabuk geçmiş.. Sanki bazı zamanlar asırlarca uzun gelen zaman dilimleri şimdi hepsi bir nefeslik anlara dönüşmüş.. Film şeridi gibi şimdi geçmiş gözlerimizde.. Hayatımızın tam merkezine yerleşenler, dostluklar, arkadaşlıklar, geçip giden yıllara kıyısından köşesinden de olsa dahil olanlar, belki yaşanmamış olmasını dilediğimiz pişmanlıklar, iyi ki yaşadım dediğimiz zamanlar.. Geriye doğru bir muhasebe yapınca, kısacık sayılabilecek ömrümüzün yaşanmış kısmına sığdırdığımız ne çok anı var değil mi..

Bugün 7 Mayıs.. Yıllar içinde her şey yavaş yavaş değişiyor.. Bir yaşa geldikten sonra artık gözlerimiz eski keskinliğini kaybediyor, saçlarımız hafif hafif dökülüyor veya aralarına “karlar” düşüyor, e tabi haliyle doktor seansları da çoğalmaya başlıyor.. Sohbetlerin konuları değişiyor, dostlar değişiyor, dostluklar değişiyor, içinde yaşadığımız şehir değişiyor.. Değişmeyen yok mu.. Olmaz mı.. İnsanın yaşı değişse de, yüzü değişse de, yaşadığı çevre değişse de, fikirleri belli bir olgunluğa erişse de aslında içindeki çocuk hep aynı kalıyor. O hiç değişmiyor işte.. O çocuk var ya, işte bizi ayakta tutan en büyük etkenlerden biri içimizdeki bu çocuk.. Kimi zaman iç sesimiz olarak bize telkinde bulunuyor, kimi zaman bizi yönlendiriyor, kimi zaman cesaret edemeyeceğimiz adımları atmamızı sağlıyor, kimi zaman sevmemizin, kimi zaman da “çocuk gibi” ağlamamızın sebebi içimizdeki büyümeyen çocuk..

 

Bugün 7 Mayıs.. Bugün benim doğduğum gün.. Kızım Ayşen’in de.. İyi ki doğdun canım kızım.. Hayatımın yaşanmışlıklarında, kısa veya uzun farketmez, benimle olan ve olmaya devam eden herkese teşekkürlerimle..

 

Bu yazıyı sevdiklerinle paylaşmak ister misin?

Yorum yapmak ister misiniz? »

Bu yazıya yapılan yorumlar için RSS beslemeleri. TrackBack URI

Yorum yapın

XHTML: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>

Copy Protected by Chetans WP-Copyprotect.