Ahmet Ümit – Beyoğlu’nun En Güzel Abisi..

fotograf_1Her ne kadar yazmakta gerçekten geç kalmış isem de evvela geç olsun güç olmasın diyorum. Sizlere bu kez tanıtacağım kitap alelade bir polisiye, sıradan bir cinayet romanı ya da bildik tanıdık bir Başkomiser Nevzat öyküsü değil. Milyonlarca insanı içinde barındıran kadim şehir İstanbul’un en eski semtlerinden olan Beyoğlu’na ve Tarlabaşı’na adanmış bir ağıt bu. Beyoğlu’nun en güzel abisi Başkomiser Nevzat dahil kimse kusura bakmasın ama benim gözümde bu romanın asıl kahramanı, esas oğlanı, esas kızı, aktörü, aktristi ve daha her bişeysi Tarlabaşı.. Öyle bir kaleme almış ki yazar eski ve yeni Tarlabaşı’nı, sayfaları çevirirken romana karışıyor, adeta Tarlabaşı’nın eski bir sokağı, bir caddesi, geçmişten kopup gelen bir mahallesi olup çıkıyorsunuz..

 

Yazar Ahmet Ümit’in okuyucuyu ters köşeye yatırmadaki mahareti bu kitabında da kendisini gösteriyor. Sürükleyici bir anlatım, ustalıkla örülmüş bir kurgu ve beklenmedik bir final.. Okuyucuya katili bulmanın peşinde beyin jimnastiği yaptırırken diğer taraftan oyunlarla şaşırtmayı da seviyor ve bunu pekala güzel bir şekilde gerçekleştiriyor..

 

Ahmet Ümit bir röportajında “bu romanımda son kitaplarımın aksine bu kez tarihi bir konu seçmedim” dese de aslında bu defa tarihin tam orta yerinden seçmiş konuyu.. Herşeyden önce yaşadığımız tarihi, kapanan NTV Tarih’in kapanmasına neden olan basılamayan (sonradan kitap haline getirilen) son sayısının kapağında yazdığı gibi “Yaşarken Yazılan Tarih”i  konu almış yazar; Gezi olaylarını incelikle işlemiş ve tarihe tanıklık edecek bir kaynak  oluşturmuş.. Düşüncelerini Başkomiser Nevzat’ın ağzından ve elbette Gezi Parkının gerçek sahipleri sokak çocuklarının gözüyle anlatarak Gezi olaylarındaki kendi bakış açısını ve duruşunu okuyucusu ile paylaşmış..

 

27525_8854_24042013_1Ayrıca yazar yakın tarihimize de el atarak yüzlerce yıl bir arada kardeş ve komşu olarak yaşayan Türk, Ermeni ve Rum toplumların kışkırtmalar ve belli güçlerin oyunları neticesinde bir anda birbirlerine düşman kesilmeleri ile yaşanan acı 6-7 Eylül olaylarını ele alarak bir nevi İstanbul’un eski sahiplerine iade-i itibarda bulunmuş..

 

Beyoğlu’nun en güzel abisinde bu kadim şehrin muhacirlerini de unutmamış yazar.. Bulgaristan’da isimleri değiştrilmiş, zulüm altında yaşarken çareyi ana vatana, İstanbul’un varoşlarına kaçıp kurtulmakta bulanları da dile getirmiş, kalemine almış.. Öyle bir kurgu ile besleyerek serpiştirmiş ki romanın içerisine muhacirlerin öyküsünü, beklenmedik bir yerde sürpriz bir şekilde karşımıza çıkıveriyor daha sonra..

 

Peki sokak çocuklarını simgeleyen Pirana, Keto ve Musti?  Hep ezilmiş hep hor görülmüşlerin sesi  Azize, Çingene kemancı Sadri, kadın satıcısı muhabbet tellalı Saltanat Süleyman, sermayesi Naciye? Dahası Tarlabaşı’ndaki kentleşmeden rant ve sıkar kavgası peşine düşmüş olan üçüncü sınıf kabadayılar Barbut İhsan ve Kara Nizam? Ya paylaşamadıkları, uğruna ölümü göze aldıkları aşkları Çilem namı diğer Hacer hanım? Sokak çocuklarına, evsiz yurtsuz kadınlara ve ihtiyarlara kapısını açan Nazlı? Tarlabaşı’nın hazin hikayeli zararsız delisi Diyojen? Ya maktul? Şöyle bir etrafımıza baktığımızda mutlaka göreceğimiz, belki de bugüne dek ayırdına bile varmadığımız bir tip; Engin.. Hepsi içimizden, hepsi tanıdık, hepsi aslında kaybedenlerden..

 

Yazarın bu romandaki okuyucuya bir diğer sürprizi ise kendisinin de bir şekilde bu macera içerisinde yer alması.. Yazar kendisini olaylara dahil etmesi zekice bir düşünce olmasının yanında aynı zamanda kitaba ayrı bir renk kattığı da bir gerçek..

 

Son söz: Beyoğlu’nun En Güzel Abisi’nde aslında bir cinayeti değil, İstanbul’un yakın geçmişinde Beyoğlu ve Tarlabaşı’nın sokaklarında dolanarak İstanbul’un katillerini araştırıyoruz.. Benden size ufak bir tüyo; Katil uşak değil..

 

Israrla okuyunuz diyorum..

Bu yazıyı sevdiklerinle paylaşmak ister misin?

Yorum yapmak ister misiniz? »

Bu yazıya yapılan yorumlar için RSS beslemeleri. TrackBack URI

Yorum yapın

XHTML: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>

Copy Protected by Chetans WP-Copyprotect.