Ahmet Ümit – Beyoğlu’nun En Güzel Abisi..

fotograf_1Her ne kadar yazmakta gerçekten geç kalmış isem de evvela geç olsun güç olmasın diyorum. Sizlere bu kez tanıtacağım kitap alelade bir polisiye, sıradan bir cinayet romanı ya da bildik tanıdık bir Başkomiser Nevzat öyküsü değil. Milyonlarca insanı içinde barındıran kadim şehir İstanbul’un en eski semtlerinden olan Beyoğlu’na ve Tarlabaşı’na adanmış bir ağıt bu. Beyoğlu’nun en güzel abisi Başkomiser Nevzat dahil kimse kusura bakmasın ama benim gözümde bu romanın asıl kahramanı, esas oğlanı, esas kızı, aktörü, aktristi ve daha her bişeysi Tarlabaşı.. Öyle bir kaleme almış ki yazar eski ve yeni Tarlabaşı’nı, sayfaları çevirirken romana karışıyor, adeta Tarlabaşı’nın eski bir sokağı, bir caddesi, geçmişten kopup gelen bir mahallesi olup çıkıyorsunuz..

 

Yazar Ahmet Ümit’in okuyucuyu ters köşeye yatırmadaki mahareti bu kitabında da kendisini gösteriyor. Sürükleyici bir anlatım, ustalıkla örülmüş bir kurgu ve beklenmedik bir final.. Okuyucuya katili bulmanın peşinde beyin jimnastiği yaptırırken diğer taraftan oyunlarla şaşırtmayı da seviyor ve bunu pekala güzel bir şekilde gerçekleştiriyor..

 

Ahmet Ümit bir röportajında “bu romanımda son kitaplarımın aksine bu kez tarihi bir konu seçmedim” dese de aslında bu defa tarihin tam orta yerinden seçmiş konuyu.. Herşeyden önce yaşadığımız tarihi, kapanan NTV Tarih’in kapanmasına neden olan basılamayan (sonradan kitap haline getirilen) son sayısının kapağında yazdığı gibi “Yaşarken Yazılan Tarih”i  konu almış yazar; Gezi olaylarını incelikle işlemiş ve tarihe tanıklık edecek bir kaynak  oluşturmuş.. Düşüncelerini Başkomiser Nevzat’ın ağzından ve elbette Gezi Parkının gerçek sahipleri sokak çocuklarının gözüyle anlatarak Gezi olaylarındaki kendi bakış açısını ve duruşunu okuyucusu ile paylaşmış..
Devamı >> Ahmet Ümit – Beyoğlu’nun En Güzel Abisi…..

Bu yazıyı sevdiklerinle paylaşmak ister misin?
Copy Protected by Chetans WP-Copyprotect.