Sele sepet top kandil.. Aç kapıyı ben geldim..

sele sepetSamsun’un Bafra ilçesinde Ramazan ayının ondördüncü gününün akşamı kutlanan çok güzel bir gelenek vardır: Sele sepet top kandil şenliği.. Her yıl ramazan ayının on dördünü on beşine bağlayan akşam, akşam ezanı ile başlar ve sabahın ilk ışıklarına kadar devam eder. Geleneğe “sele sepet” ismini veren ise çocukların bütün gece boyunca ellerinde taşıdıkları ve ev ev dolaştıkları rengarenk kat kat görünümlü kağıttan fenerlerdir.

Ellerinde sele sepet adındaki içerisinde mum yanan bu fenerler ile şehrin çocukları akşam ezanından sonra iftar yemeklerini yedikleri gibi kimi gruplar oluşturarak kimi ise tek başlarına evleri tek tek dolaşırlardı. Sele sepet fenerleri sayesinde şehirde gece aydınlanır ve gündüzden bir havaya bürünürdü. Ellerindeki fenerler ile kendilerini sokağa atan çocuklar, öncelikle henüz evlerinden çıkmamış çocukları “Mahallede şenlik var, Bize geldi etraf dar, Sele sepetleri alın, Çıkın yola ey çocuklar” ve devamında “Haydi, hep gezelim, Şekerleri süzelim, Bu gece sele sepet, Eğlenelim, gülelim” manileri ile gruplarına katılmaya davet ederler, akabinde hep birlik olup “Sele sepet top kandil, Aç kapıyı ben geldim, Ayda yılda bir kere, Kapınıza ben geldim”manisi ile kapı kapı dolaşır, topladıkları şekerleri yanlarında taşıdıkları küçük selelere koyarlardı. Bazı şakacı gençler ise evin yetişkin genç kızı varsa “Eğer şeker vermezsen, Kızını almaya geldik” diyerek bu maniyi uzatırlardı. O akşam için şeker hazırlamayı unutanlar ise harçlık vererek çocukların gönüllerini alırlardı. “Ey! Ev sakinleri, Verin bize telkinleri, Sele sepet geçiyor, İkram edin şekerleri” manisi ile evleri ziyaretler devam ederdi. Kapıyı açmayanlar için ise çocukların “Açın kapınızı bize, Uğur gelir evinize, Eğer bahşiş verirseniz, Bolluk getiririz size” şeklindeki manileri hazırdı.

Bunun yanında eskiden belediye ve askeriye tarafından fener alayları geçidi yapılır, çocuklara kandil feneri dağıtılır, sokakta Hacivat karagöz gibi gölge oyunları oynatılır, pamuk şekeri, bileyci, kalaycı horoz şekercileri gibi eski meslekler canlandırılır, bazı yollar trafiğe kapatılır, belediye bandosu geçit töreni yapardı.


Devamı >> Sele sepet top kandil.. Aç kapıyı ben geldim…..

Bu yazıyı sevdiklerinle paylaşmak ister misin?

Ter topluyor gece yatağımın baş ucunda kadınım..

IMG_1636

Son defa..

İzansız bir tutku bu, çılgınca bir seviş, düşsel bir tutkunluk; şiirsel bir inanış aşk tanrısına yalnız senin huzurunda.. Bilmez misin sanki; bütün dualarım, yakarışlarım, yalvarışlarımın öznesi sensin oldum olasıya.. Kıblemsin, kabemsin, ömrümün merkezi, aşkımın efendisisin.. Misafir değilim ben senin konukluğuna, yüreğim dolandı yüreğine, gözlerim sevdalandı gözlerine, sözlerim esir oldu dilinden çıkan tek bir heceye.. Geçici bir konukluk değil bu kadınım, göz gözü görmeyen deli fırtınalardan kopup gelen, sınırları olmayan, masallara konu bir aşk öyküsü bu; dillerden dillere ellerden ellere dolanan..

*

Hafzaların almayacağı dipsiz kuyulardan çıktım, bir başımalığımda bile aklımda sadece sen vardın kadınım.. Labirentlerde takılı kaldı düşlerim, ne yana gitsem acılarım, duvar duvar geldi üzerime! Yaralarımı kör bıçakla kazdım ben. Tuz bastım en derinde kanayanlarına. Gözlerimden akan kanları sildim elimin tersiyle. Yılmadım, yorulmadım, kanadıkça yeniden doğruldum senin uğruna..

*

Dervişlerin kalbindeki aşk misyonerliğini attım heybeme, uzun yollarda adım adım işledim yüreğime adının kutsal harfleriyle.. Uzun yollardan geldim ben kadınım; denizleri aştım, çölleri bitirdim, yağmurda yıkanıp karda biriktim güneşte eridim, dağları delip de geldim; bir seni, tek seni, hep seni sevmeye ömrüm oldukça.. Zamanlar ötesi, mekanlar ötesi, sınırlar ötesi, insanlar ötesi sana mühürlü bir sevda doluyken benliğimin örüntülerinde.. Gitmelere gelmedim ben, vazgeçişlerde olmadı gönlüm; bu sevdanın tek çıkar yolusun sen, tek varış noktası, tek sebebi; sımsıkı bağladım benliğimi seninle dolu bu ölümsüz özgürlüğe..


Devamı >> Ter topluyor gece yatağımın baş ucunda kadınım…..

Bu yazıyı sevdiklerinle paylaşmak ister misin?

Yalnızlığındır yollar.. Yollar yalnızlığın!..

IMG_1508Kendin kadar yalnız olduğun bir dünya bu,

Ne kadar inkar etsen de benliğim!

Söyle, kim anlayabilir seni senden başka,

Kim bilebilir içinde kopan fırtınaları,

Yine senden başka!

 

Kendin kadar yalnız olduğun bir dünya bu,

Sevdiklerim yanımda desen de benliğim!

Söyle, kim yanında senin senden başka,

Kimin varlığı zerk olmuş saflıkla varlığına,

Yine senden başka!

 

***

 

Yağmurlu bir akşam üstü.. Mevsimlerden ha ilkbahar ha yaz; ha sonbahar ha kış.. Herhangi bir mevsim işte, aklının alabildiğine yanlış! Karanlığa gebe her yan.. Bardaktan boşanırcasına bir yağmur şehrin göbeğinde; bütün kaldırımlar sırılsıklam, bütün yollar yağmura esir, bütün evlerin damlarından aşağı akıyor olanca sağanak.. Ve sen yağmura teslim etmişsin kendini bir başınalığının koruksuz esaretinde.. Gözlerinden sicim sicim süzülen yaşlar yağmurun yıkadığı yüzünü gizliyor etraftan köşe bucak.. Korkma, herkes kendi telaşında bu zifiri yağmurda; senin kutsanmış gözyaşlarını kim görecek de kim anlayacak.. Yaşlanıyorsun yalnızlığının kucağında, kimsesizliğinin koynunda, birbaşınalığının kuytusunda.. Sahi.. Üşüyor musun?

 

Islak yağmur sesi kulağında sıkışmış trafiğin keşkemekeşi ile birlikte zihnini bulandıran bir pespayelikte.. Yalnızlığındır yollar.. Yollar yalnızlığın! Ara sokaklara atıyorsun kendini kurtulma çabasıyla bu cehennemi gürültüden ivedilikle.. Arnavut kaldırımlı, perdeleri sıkı sıkıya kapalı üç – beş katlı boyası dökük beton yığını albeniden yoksun eski binalardan mütevellit mavi tabelası pas tutmuş dar bir sokağın kimine göre girişinde, kimine göre ise çıkışındasın şimdi.. Beyninde biriken köhnemiş yağmur damlaları jilet keskinliğinde kezzap acısı gibi sızıyor damarlarından kalbine; ne çok yer kaplamış, atamıyorsun dışarı, kafanı da toparlayamıyorsun, bak! Bir elin cebinde, diğeri yağmurla kardeş, yürüyorsun sokaklar boyunca; ıslak ayakkabılarının içinde yağmura boyanmış ayakların acaba ne alemde.. Nasıl.. Üşüyor musun?
Devamı >> Yalnızlığındır yollar.. Yollar yalnızlığın!…..

Bu yazıyı sevdiklerinle paylaşmak ister misin?
Copy Protected by Chetans WP-Copyprotect.