Sele sepet top kandil.. Aç kapıyı ben geldim..

sele sepetSamsun’un Bafra ilçesinde Ramazan ayının ondördüncü gününün akşamı kutlanan çok güzel bir gelenek vardır: Sele sepet top kandil şenliği.. Her yıl ramazan ayının on dördünü on beşine bağlayan akşam, akşam ezanı ile başlar ve sabahın ilk ışıklarına kadar devam eder. Geleneğe “sele sepet” ismini veren ise çocukların bütün gece boyunca ellerinde taşıdıkları ve ev ev dolaştıkları rengarenk kat kat görünümlü kağıttan fenerlerdir.

Ellerinde sele sepet adındaki içerisinde mum yanan bu fenerler ile şehrin çocukları akşam ezanından sonra iftar yemeklerini yedikleri gibi kimi gruplar oluşturarak kimi ise tek başlarına evleri tek tek dolaşırlardı. Sele sepet fenerleri sayesinde şehirde gece aydınlanır ve gündüzden bir havaya bürünürdü. Ellerindeki fenerler ile kendilerini sokağa atan çocuklar, öncelikle henüz evlerinden çıkmamış çocukları “Mahallede şenlik var, Bize geldi etraf dar, Sele sepetleri alın, Çıkın yola ey çocuklar” ve devamında “Haydi, hep gezelim, Şekerleri süzelim, Bu gece sele sepet, Eğlenelim, gülelim” manileri ile gruplarına katılmaya davet ederler, akabinde hep birlik olup “Sele sepet top kandil, Aç kapıyı ben geldim, Ayda yılda bir kere, Kapınıza ben geldim”manisi ile kapı kapı dolaşır, topladıkları şekerleri yanlarında taşıdıkları küçük selelere koyarlardı. Bazı şakacı gençler ise evin yetişkin genç kızı varsa “Eğer şeker vermezsen, Kızını almaya geldik” diyerek bu maniyi uzatırlardı. O akşam için şeker hazırlamayı unutanlar ise harçlık vererek çocukların gönüllerini alırlardı. “Ey! Ev sakinleri, Verin bize telkinleri, Sele sepet geçiyor, İkram edin şekerleri” manisi ile evleri ziyaretler devam ederdi. Kapıyı açmayanlar için ise çocukların “Açın kapınızı bize, Uğur gelir evinize, Eğer bahşiş verirseniz, Bolluk getiririz size” şeklindeki manileri hazırdı.

Bunun yanında eskiden belediye ve askeriye tarafından fener alayları geçidi yapılır, çocuklara kandil feneri dağıtılır, sokakta Hacivat karagöz gibi gölge oyunları oynatılır, pamuk şekeri, bileyci, kalaycı horoz şekercileri gibi eski meslekler canlandırılır, bazı yollar trafiğe kapatılır, belediye bandosu geçit töreni yapardı.


Devamı >> Sele sepet top kandil.. Aç kapıyı ben geldim…..

Bu yazıyı sevdiklerinle paylaşmak ister misin?

Kanuni Sultan Süleyman ve Muhteşem Yüzyıl

O, Osmanlı İmparatorluğu’nun 10. padişahı, İslam aleminin 89. halifesi.. O, 46 yıl boyunca Osmanlı’ya hükmetmiş, 21 eyalet ve 250 sancaktan oluşan Osmanlı Devleti’ni bir cihan imparatorluğu haline getirmiş büyük devlet adamı Sultan Süleyman.. O, ömrünün tam 7.5 senesini seferlerde at sırtında geçirmiş bir cihan padişahı.. O, I. Selim’den 6.557.000 km2 olarak devraldığı Osmanlı Devleti’ni, kırk altı yılda 14.893.000 km2′ye ulaştıran eşsiz bir imparator..

 

Ve işte bu kapsamlı dosyada tarihe damga vurmuş Kanuni Sultan Süleyman’ın hayat hikayesini okuyacaksınız.. Yaptığı savaşlar, kazandığı topraklar, Pargalı İbrahim’le ilişkisi, Hürrem Sultan, Mihrimah Sultan, taht kavgaları, Pargalı İbrahim’i ve oğlu Şehzade Mustafa’yı boğdurtması ve daha fazlası.. Hepsi bu kapsamlı Kanuni Sultan Süleyman dosyasında.. İşte Muhteşem Yüzyıl, işte Muhteşm Süleyman..

 

***

 

I. Süleyman veya Kanuni Sultan Süleyman ya da birçok batı ülkesinde bilindiği isimle Muhteşem Süleyman, onuncu Osmanlı padişahı ve 89. İslam halifesidir. Ayrıca I. Süleyman’ın 10. Osmanlı sultanı olması sebebiyle On numarayı tamamlayan manasına gelen Saibü’l Aşereri’l Kamilet’de denmiştir.

I. Süleyman, günümüzde Türkiye’nin Trabzon şehrinde, 27 Nisan 1495 tarihinde doğdu. Babası I. Selim, annesi ise Ayşe Hafsa Sultan idi. Yedi yaşında bilim, tarih, edebiyat, din ve askeri taktikler için İstanbul’da yer alan Topkapı Sarayı’ndaki Enderun’a gönderildi. Din dersi dışında Karakızoğlu Hayrüddin Efendi’den tarih, edebiyat ve fen dersi aldı. Özel mesleği kuyumculuktu. Genç yaşlarda Pargalı Damat İbrahim Paşa’nın arkadaşı oldu.

Süleyman, Şebinkarahisar ve Bolu Sancakbeyi olarak atanmak istendi. Fakat Amasya Sancakbeyi olan amcası Şehzade Ahmet bu olaydan hoşnutsuzluk duydu. Bu sebepten 1509′da, Kırım’da bulunan Kefe Valiliği’ne atandı. 1512′de babası I. Selim’in tahta çıkmasıyla Manisa Valiliği’ne atandı. Babası Selim’in 1520′de ölümü üzerine Manisa’dan İstanbul’a geldi ve tahta çıktı (30 Eylül 1520).
Devamı >> Kanuni Sultan Süleyman ve Muhteşem Yüzyıl…

Bu yazıyı sevdiklerinle paylaşmak ister misin?

En çok bilinen 10 yaratılış efsanesi/miti

10- Nors Mitolojisi: Geniş omuzlu, adeleli tanrıları ve balık etli tanrıçalarıyla İskandinav ve Germen kavimlerinin eski Nors dini, kesinlikle çok ilginç bir yaratılış mitidir. Norse bilimine göre Dünya (Midgard) var olmadan önce, ateş kılıcını kullanan Surt tarafından korunan korla kaplı Muspell; büyük bir boşluk olan Ginnunagagap ve buzlarla kaplı Niflheim vardı. Niflheim’ın soğuğu Muspell’in alevlerine dokunduğunda buzların çözülmesiyle dev Ymir ve büyük inek Audhumla ortaya çıktı. Sonra, inek, tanrı Bor ve karısını yalayarak hayata döndürdü. Çift’in Buri adlı bir çocuğu oldu. Buri’nin ise üç oğlu oldu: Odin, Vili ve Ve. Oğullar kalkıp Ymir’i öldürdü. Ymir’in etinden Dünya; kemiklerinden dağlar; saçından ağaçlar; kanından ise nehir ve denizler yaratıldı. Ymir’in içi oyulmuş kafatasından tanrılar yıldızlı cenneti yarattı.

9- Perslerin dini, Zoroastrianizm : Pers bölgesinin Bundahişn’i, tanrı Ahura Mazda tarafından yaratılan dünyayı anlatıyor. Dağ Alburz, gökyüzüne değene kadar 800 yıl büyüdü. Göğe dokunduğu noktadan yağmur yağmaya başlayınca Vourukaşa denizi ve iki büyük nehir meydana geldi. İlk hayvan olan beyaz bir boğa Veh Rod nehrinin kenarında yaşıyordu fakat kötü ruh Angra Mainyu onu öldürdü. Boğanın spermleri aya taşındı ve birçok hayvan ve bitki yaratıldı. Nehrin diğer kıyısında güneş gibi parlayan ilk adam Gayomard yaşıyordu. Angra Mainyu onu da öldürdü. Güneş, spermlerini 40 yıl arıttı ve onlardan revent bitkisi filizlendi. Bu bitki ilk ölümlüler Maşya ve Maşyanag’a dönüştü. Angra Mainyu, onları öldürmek yerine kendine tapmaları için kandırdı. 50 yıl sonra ikiz çocuk dünyaya getirdiler ama günahlarının borcu olarak çocukları yediler. Uzun bir zaman sonra yine ikiz çocukları dünyaya geldi; onlardan da bütün insanlar (özellikle de Persler) meydana geldi.
Devamı >> En çok bilinen 10 yaratılış efsanesi/miti…

Bu yazıyı sevdiklerinle paylaşmak ister misin?
Copy Protected by Chetans WP-Copyprotect.