Dudakla Bardak Arası..

Bugün sizlerle çok sevdiğim, çok anlamlı, çok güzel bir hikaye paylaşmak istiyorum. Kıssadan hisse çıkarmayı bilenler için..

 
Eski Sisam krallarından Ancee adında bir zalim, yeni yaptırdığı bir bağa üzüm kütükleri diktiriyormuş. İşlerin bir günden önce bitmesini sağlamak için de kölelerini hiç dinlenmeden çalıştırıyormuş. O zavallı kölelerden biri, bir gün pek bitkin düştüğü için dayanamaz ve zalim krala:

 

-Niçin bu kadar acele ediyorsunuz efendim? Siz bu bağın üzümlerinden yapılacak şarabı hiç bir zaman içemeyeceksiniz ki! Deyivermiş.

 

Kral biraz kızmışsa da sesini çıkarmamış. Nihayet gün gelip üzümler yetiştikten sonra, kral köleler de dahil herkesin hemen toplanmasını emretmiş. Bir müddet sonra da o bağın üzümlerinden yapılmış şaraptan bir bardak getirilmesini emretmiş.

 

Daha önce kehanet gösterisinde bulunan köleyi de huzuruna çağırtmış. Şarap bardağını eline alarak:


-Söyle bakayım, benim bu şaraptan hiç bir zaman içemeyeceğimi tekrar iddia edebilir misin? diye sormuş.

 

Köle şöyle cevap vermiş:

-Belli olmaz efendim. İçebileceğinizi söyleyemem. Çünkü dudak ile bardak arasındaki mesafe çok uzundur. O arada başınıza neler gelebileceğini de bilemem!
Devamı >> Dudakla Bardak Arası…..

Bu yazıyı sevdiklerinle paylaşmak ister misin?

Kurtlar Vadisi – Filistin

Milliyet Gazetesi yazarlarından sevgili Can DÜNDAR’ın sinemalarda yeni vizyona giren Kurtlar Vadisi – Pusu dizisinin kahramanı Polat Alemdar’ın yeni macerası Kurtlar Vadisi – Filistin sinema filmini anlattığı 29/01/2011 Cumartesi tarihli Milliye Gazetesinde yayınlanan köşe yazısı..

Polat’ın iş yükü artıyor.


Kurtlar Vadisi – Filistin filmine gittim. Son mezarlık ziyaretimden beri bu kadar ölüyü bir arada görmemiştim.
Ben sayamadım, Mevlüt Tezel saymış:

2 saatlik film boyunca Polat Alemdar, her 30 saniyede bir İsrail askeri öldürüyormuş.
Ciddi skor!
“Türkler uçuyor” özdeyişinin cismanileşmiş hali…
Filmde Mavi Marmara’yı basan komutanı öldürmek üzere İsrail’e (pardon Filistin’e) giden Polat, iki arkadaşıyla birlikte ve bir çelik yelek ihtiyacı bile duymaksızın İsrail karargâhını basıyor, askeri hapishaneye tankla dalıp mahkûmları salıyor, karşısına çıkan bütün askerleri beyninin ortasından vuruyor.
Rolün sahibi Necati Şaşmaz önceki gece NTV Ana Haber’de konuğumdu.
Devamı >> Kurtlar Vadisi – Filistin…

Bu yazıyı sevdiklerinle paylaşmak ister misin?

Öyle bir geçer zaman ki…

Gazeteci-yazar Can Dündar‘ın televizyonlarda fenomen haline gelen Kanal d’de yayınlanan Öyle bir geçer zaman ki dizisi ile ilgili Milliyet gazetesinde yayınladığı 26 Aralık 2010 Pazar tarihli köşe yazısı.. Bir dizi üzerinden günümüz profili.. Ben çok beğendim, umarım siz de beğenirsiniz..


Pek dizi seyreden biri değilim. Fakat her sohbette adı geçmeye başlayınca merak edip “Öyle Bir Geçer Zaman Ki”ye bir takıldım, bir daha bırakamadım.
Gerçi süresi uzun, planları ağır, kimi karakterleri abartılı, her bölümü gözyaşı garantili, ama bu geniş ailede yaşananların birçok evde karşılığı var.
Aile denen “müesses nizam”ın bir fiskede nasıl tuzla buz olabileceğini ve o fiskenin sıradan hayatlarda nasıl bir zelzeleye yol açabileceğini kanıtlıyor.
Dizideki her ikili ilişki, hayatımızdaki bir sırrı çözüyor sanki:

* * *

ALİ ile CEMİLE: Ali, gemi kaptanı… Cemile onu bekleyerek 4 çocuğunu büyüten bir ev kadını… Yorgun bir ilişki… Mecburi mutsuzluğa çocuklar için katlanır gibiler. Bu tabloyu, Ali’nin hayatına giren bir kadın parçalıyor. Ve aynı yastıkta yaşlanacak ikili, o yastıkla birbirini boğacak hale geliveriyor.
Devamı >> Öyle bir geçer zaman ki……

Bu yazıyı sevdiklerinle paylaşmak ister misin?
Copy Protected by Chetans WP-Copyprotect.