Ben Bilmem Eşim Bilir..

”Ben Bilmem Eşim Bilir” Kanal D ekranlarında her hafta sonu cumartesi ve pazar akşamları yayınlanan, sevgili İlker Ayrık’ın sempatik sunumuyla rating listelerinde üst sıralarda yer alan eğlence garantili bir yarışma programı..

 

Geniş Aile dizisindeki öğretmen Mürsel karakteri ile hafızalarımızda yer eden, Seksenler dizisi ile gönülleri fethetmeye devam eden İlker Ayrık ekranlarda ‘henüz’ benzeri olmayan bir yarışma programı ile her hafta sonu televizyonlarımızdan evlerimize konuk oluyor.

 

Yarışmanın mantığı basit.. Evli, nişanlı veya İlker’in deyimiyle ”manita” konumunda 4 çift yarışma boyunca gerek sayı bazlı gerekse de süre bazlı oyunları en kısa sürede veya en çok sayıda gibi avantajlı sonuçlarla tamamlayarak finalde yarışacak iki çiftten biri olmak için canla başla çabalıyorlar, birbirleriyle çekişiyorlar.. Erkekler ve kadınlar sırayla eşleri için o oyunda yapabilecekleri süreyi / sayıyı tahmin ederek bir nevi eşlerini gerçekte ne kadar tanıdıklarını da gösteriyorlar..

 

Bu oyunlar kimi zaman en çok acı biber / çiğ köfte / limon / kebap yeme, en çok basket atma, erkekler için topuklu ayakkabı ile en kısa sürede tur atma, halter kaldırma, pazar çantalarını taşıma, en çok yemek yiyerek en fazla kilo alma gibi ekran başındakileri gülmekten kırıp geçiren eğlenceli oyunlar.. Bu oyunlarda esas amaç en çok yapmak değil, iddiasını tutturmak. Çok söyleyip de iddialarını yapamayan da o kadar çok ki.. Öyle ki 1000 – 2000 puan ile final oynayan hatta arabayı alıp giden çiftler dahi var. Tabii bazı akşamlar düşük puanlarda kalınması İlker’in ‘tırt’ yarşmacılarının iddiaları yapamayışlarının da etkisi büyük..
Devamı >> Ben Bilmem Eşim Bilir…..

Bu yazıyı sevdiklerinle paylaşmak ister misin?

Oğlum Efe ve arkadaşı Pepee..

Bir akşam iş dönüşü eve geldiğimde küçük oğlum Efe’nin televizyonun başında pür dikkat bir çizgi film izlediğini gördüm.
Kendisini öyle kaptırmıştı ki hem seyrediyor hem de gülüyordu..
Merak edip baktığımda bunun bir çizgi animasyon olduğunu farkettim.
Dizideki bütün isimler Türk ismiydi, müzikler Türkçe idi, dahası konular ve diyaloglar çok sıcak, eğlenceli ve çok içimizdendi..
İşte benim Pepee’yle tanışmam bu şekilde oldu..
Artık evde olduğum zamanlar birlikte TRT Çocuk kanalını açarak Pepee’nin birbirinden güzel ve eğitici maceralarını zevkle izliyoruz.
Ancak şu sıralar biraz sıkıntımız var, ben 19.00′da günün gelişen haberleri izlemek istiyorum o ise Pepee’nin yayınlanacak yeni bölümünü..
Tatlı bir kumanda savaşı yaşıyoruz evde..

***

Peki kim bu Pepee? Nereden çıktı bu şapkalı küçük velet?

***

Pepee, tamamen yerli bir animasyon dizisi..
TRT Çocuk kanalında yayınlanıyor.
Yapımcısı Ayşe Şule Bilgiç aynı zamanda senaryoyu da hazırlıyor, müzikleri ise sevgili Kıraç’a ait.
Dizideki bütün seslendirmeleri de çocuklar yapıyor.
Dizinin adı ana karakteri Pepee’den geliyor..
Pepee, 4 yaşında konuşma zorluğu çeken bir erkek çocuğu, ancak ilerleyen bölümlerde bu konuşma zorluğunu yavaş yavaş aşmaya başlıyor..
Benim için bir diğer önemi ise 5 yaşındaki oğlum Efe’nin de konuşma zorluğu çekiyor olması, cümle kuramadığı, kelimeleri söyleyemediği için hem tedavisine devam ediyor, hem de özel eğitim alıyoruz..

***

Hani şimdiki çocuklar çok şanslı diyoruz ya, gerçekten öyle..
Bizim zamanımızda sadece Amerikan, Japon ve İngiliz yapımı çizgi filmler vardı.
Onların kültürlerini ve yaşantılarını anlatan çizgi filmler izleyerek büyüdük hepimiz..
Oysa Pepee, tamamen kendi kültürümüzü, kendi yaşantımızı anlatıyor.
Yani o içimizden biri..
Devamı >> Oğlum Efe ve arkadaşı Pepee…..

Bu yazıyı sevdiklerinle paylaşmak ister misin?
Copy Protected by Chetans WP-Copyprotect.