soma“Beş çeşit şehit vardır: tauna (salgın hastalığa) tutulmuş olanlar, ishalden ölenler, boğulanlar, yıkıntı altında kalanlar ve Allah yolunda savaşarak ölenler.” (Buhari)

 

Bir haftadır yüreğimiz yana yana izliyoruz, okuyoruz, takip ediyoruz.. Gözümüz de kulağımız da bir haftadır Soma’dan gelecek mucize haberlerinde.. Dualarımız Soma’da, gözyaşlarımız Soma’da.. Acımız büyük..

 

Hem millet hem de ülke olarak tarihimizin en büyük facialarından birini yaşadık.. Acımız milli yasa dönüştü, bayraklarımızı yarıya indirdik, millet olarak kenetlendik, acımızı hep birlikte yaşadık, dünyanın dört bir yanında da acımız paylaşıldı.. Dile kolay, tam 301 madencimiz Soma Kömür Madenlerinde şehit oldu.. 301 madencimizin evine ocağına ateş düştü.. Öyle bir ateş ki bu, her birinde değişik hayat hikayeleri barındıran, her biri ağıtlara konu ateşler.. Geride kalan gözü yaşlı ana babalar, eşler, yavrular.. Hele ki hiçbirşeyden habersiz, babalarının nereye gittiğini, neden gelmediğini bilmeyen, anlayamayan ve annelerine defalarca, belki de yüzlerce kez “babam nerede anne” diye soracak olan, belki de annelerinin düğüm düğüm olan boğazlarında aradıkları cevabı alamayacak olan masum çocuklar..

 

Her gün yeni gelişmeler, yeni haberler alıyoruz. Şehit sayımız arttıkça mucize beklentilerimiz birer birer tarifsiz acılara dönüştü..  Madenlerde yaşam odalarının olmadığını öğrendik, acımız arttı; dışarı çıkan madencilerimizden arkadaşlarını kurtarmak için geri girenler ve orada arkadaşlarını kurtarmak uğruna birlikte şehit olanlar olduğunu öğrendik, acımız katlandı; oğlu için madenden çıkmayan babanın oğlu ile koyun koyuna bulunduğunu öğrendik, acımız volkan oldu kaynadı; çocuğunun doğduğu gün mezara konan madenci kardeşimiz ciğerlerimizi yaktı; oğlunu ekranlarda gördüğünü söyleyen ve yaşadığı inancıyla kendisini teselli eden babaya oğlunun naaşı teslim edildiğindeki acıyla yandık;  47 yıl önce maden kazasında ölen dedesi gibi hayatını kaybeden madencimiz için kahrolduk; henüz geçen yıl emekli olduğu halde ev alabilmek için yeniden işe başlayan madenci abimizin enkaz altında kalan hayalleri ile birlikte bir yanımız da o enkazın altında kaldı; avucunun içinden “oğlum hakkını hella et” notu bulunan madencimizin avuçlarında yeniden ve yeniden öldük..
Devamı >> …

Bu yazıyı sevdiklerinle paylaşmak ister misin?

Hüzün yılı 2013′te kaybetiklerimiz..

2013Geride bıraktığımız 2013 yılı kimleri aramızdan aldı götürdü hep beraber bir bakalım mı..

 

Ocak ayındaki ilk kayıp, 4 Ocak’ta ‘Sev Kardeşim’ şarkısıyla hafızalara kazınan şarkıcı Şenay Yüzbaşıoğlu (61) oldu. Daha sonra 6 Ocak’ta ‘Ağır Roman’ kitabının yazarı Metin Kaçan’ın Boğaz Köprüsü’nden atlayarak intihar ettiği ortaya çıktı. Cesedi 12 gün sonra Beylikdüzü’nde bulunan Kaçan, 52 yaşındaydı. Yine 6 Ocak’ta eski milletvekili Hasan Fehmi Konyalı 75 yaşında hayatını kaybetti. 12 Ocak’ta ise tiyatro ve sinema sanatçısı Alev Sururi 84 yaşında aramızdan ayrıldı. Aynı gün 80 yaşındaki müzisyen Cemil Demirsipahi de hayatını kaybederken, 16 Ocak’ta dünyaca ünlü Türk ressam Burhan Doğançay tedavi gördüğü hastanede 83 yaşında vefat etti. 17 Ocak günü ise Türk basını için acı bir gün oldu. Usta gazeteci Mehmet Ali Birand’ın 71 yaşında ölümü herkesi üzdü. Aynı gün eski milletvekili Dr. Oğuz Aygün 80 yaşında vefat etti. 19 Ocak’ta Devlet Tiyatroları sanatçı ve rejisörü İsmet Hürmüzlü 97 yaşında iken hayatını kaybederken, yine aynı gün akademisyen ve gazeteci Prof. Dr. Toktamış Ateş bir süredir tedavi gördüğü İstanbul Üniversitesi Çapa Tıp Fakültesi Hastanesi’nde vefat etti. ‘Deprem değil bina öldürür’ sözüyle hafızalara kazınan Kızılay Başdanışmanı, bilim adamı, ‘Deprem Dede’ Prof. Dr. Ahmet Mete Işıkara ise 20 Ocak’ta hayatını kaybetti.

 

Yine 20 Ocak’ta Türkiye Gazeteciler Cemiyeti Üyesi ve Burhan Felek Basın Hizmet Ödülü sahibi, aralarında Hürriyet, Milliyet ve Cumhuriyet’in de bulunduğu pek çok gazetede sayısız yazı dizisi, araştırma, inceleme ve röportajlardan oluşan dosya haberlere imza atan gazeteci Sadun Tanju, 89 yaşında vefat etti. Türk edebiyatına hem öğretmen hem de yazar olarak emeği geçen İsmet Kür, 100 yaşında vefat etti. İsmet Kür, ünlü yazar Pınar Kür’ün annesiydi. 23 Ocak’ta tiyatro dünyasından bir yıldız daha kaydı. Oyuncu ve yönetmen Savaş Akova yaşamını yitirdi. 27 Ocak’ta ‘Piyanonun Kralı’ Ferdi Özbeğen’in vefat ettiği haberi sevenlerini üzdü. Ocak ayının son günü ise, Türk futbolunun önemli isimlerinden teknik direktör Arif Peçenek 54 yaşında hayatını kaybetti.

 

Şubat ayı da acılara sahne oldu. 2 Şubat’ta eski Emniyet Genel Müdürü ve eski İçişleri Bakanı Necdet Menzir, 68 yaşında aramızdan ayrıldı. 6 Şubat günü ise ünlü oyuncu Macide Tanır 91 yaşında hayata gözlerini yumdu. Hafızalardan silinmeyen ‘Kaynanalar’ dizisinin ‘Nuri Kantar’ı oyuncu Tekin Akmansoy, 12 Şubat günü 89 yaşında hayata veda etti. 23 Şubat’ta ünlü oyuncu, ‘Çocuklar Duymasın’ dizisinin ‘göbekli’ dünürü Osman Gidişoğlu 68 yaşında hayata gözlerini yumdu.
Devamı >> Hüzün yılı 2013′te kaybetiklerimiz…..

Bu yazıyı sevdiklerinle paylaşmak ister misin?

Mutlu yıllar.. Hoşgeldin 2014..

2014-mutlu-yıllar-kartı2014 yılının hepimize sağlık, mutluluk, başarı ve huzur getirmesi dileğiyle..

Bütün isteklerinizin ve hayallerinizin gerçek olduğu, yüzünüzün hep güldüğü, ailenizle, sevdiklerinizle sevgi ve aşk dolu güzel mi güzel bir yıl olsun.. 

Her şey gönlünüzce olsun.. 

Yeni yılınız kutlu olsun..

Hoşgeldin 2014.. 

Bu yazıyı sevdiklerinle paylaşmak ister misin?
Copy Protected by Chetans WP-Copyprotect.